Zima - co se pro nás mění?

30. prosince 2017 v 12:11 | Kate |  Teorie o koních
ZIMA - mnoho znás má zimu ráda a užívá si cválání v čerstvě napadeném sněhu, ale musíme si uvědomit, že se toho pro nás s chladným počasím i dost mění. Na hodně věcí si musíme začít dávat pozor a několika věcem se i úplně vyhýbat.
Zahřátí i vychladnutí
V tomto ročním období musíme hlavně u koníků dbát na dostatečné zahřátí svalů před prací a následně důkladné vychladnutí. S nízkou teplotou, totiž koni trvá delší dobu, než se mu svaly zahřejí a uvolní. Okrokování by tedy mělo v zimě probíhat alespoň 10-15 minut. Když si přes koníka hodíme fleecovou bederku nic se nestane. Následně ji před klusáním sundáme a po ukončení práce na jízdárně, dáme koni opět přes záda. Pokud je kůň spocený měly bychom dostatečné dlouho krokovat a následně přes něj v boxe přehodit odpocovací deku, nebo ho alespoň vytřít slámou.

Teploměr klesá nízko a přituhuje
Pokud máte koníka oholeného ať už z jakéhokoliv důvodu, je důležité, aby na sobě měl deku. Aspoň ve výběhu. Koníky, které neholíme, nemá cenu dekovat. Mají dostatečně narostlou srst, která je přirozeně izoluje. Dekováním jim můžeme akorát narušit přirozený systém. Takovéto huňáče začínáme dekovat až při extrémně nízkých teplotách kolem -10 až -15 stupních.
Kopýtka a kopyta
Každý z nás to určitě někdy zažil. Napadne sníh. Ať už prašan, nebo mokrá těžká hmota, obě se usazují v kopytech a přimrzají zde. Vznikají takzvané nášlapy. Těmto nášlapům se dá zabránit různými podložkami do kopyt a nebo vyhazováky. Obě dvě varianty velice dobře působí a neriskujeme tak tvorbu nášlapů, které mohou způsobit koni při špatném došlápnutí i nepěkná zranění.
Je pod nulou voda mrzne
Další věc, kterou si musímě uvědomit, je ta, že musíme denodeně kontrolovat napaječky. Aby nám náhodou nezamrzli. Kdyby ano, tak by se nám koník mohl velice rychle dehydratovat, jelikož dospělý kůň denně vypije 15-30 l vody. V případě zamrznutí mu musíme zajistit jiný přísun vody. Voda by měla mít okolo 8 - 12 stupňů. Někteří koně odmítají ledovou vodu pít.
Brrr to studí
Další věc, kterou bychom při studeném počasí měli dělat, je namáčení udidla do teplé vody před tím, než ho koni dáme do pusy. Studený kov, totiž má stejný efekt jako u nás kostka ledu v puse. Studí až místy řeže.
Závěrem, vám chci říct, že jízda v zimě může být velice příjemná, ale musíme hlavně dbát na bezpečnost. Nikdy nemůžeme vidět, kde je pod sněhem led.

Vaše Kate
 


Komentáře

1 Afloombblida Afloombblida | E-mail | Web | 24. září 2018 v 11:13 | Reagovat

Compression  est comment  calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque temps  votre  determination  bat, il pompe le sang  par de  vos arteres a la  vacances  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-100mg/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama